Darmowa dostawa od 530 pln.

Home  /  news   /  100. rocznica urodzin Papcia Chmiela – Kim był twórca Tytusa, Romka i A’Tomka?
100. rocznica urodzin Papcia Chmiela

Henryk Jerzy Chmielewski (7 czerwca 1923 – 22 stycznia 2021), znany szerzej jako „Papcio Chmiel” to Polski rysownik, scenarzysta, autor komiksów. Wyznaczył poziom komiksowej narracji i warsztatu, stając się postacią równie rozpoznawalną jak bohaterowie jego dzieł. Uzyskał najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej – Order Orła Białego. Był Kawalerem Orderu Uśmiechu, wizjonerem, powstańcem warszawskim i harcerzem. W 2023 roku obchodzimy 100. rocznicę jego urodzin, co stanowi doskonałą okazję, aby przyjrzeć się jego życiu i twórczości oraz podziękować mu za wspaniałe wspomnienia naszego dzieciństwa związane z jego słynną serią Tytus, Romek i A’Tomek.

papcio chmiel henryk jerzy chmielewski w swojej pracowni 100 rocznica urodzin tytus romek i atomek

Papcio Chmiel rozpoczął swoją komiksową karierę na początku lat 50., kiedy to zaczął rysować pierwsze przygody swojego najbardziej znanego bohatera, Tytusa de Zoo. Antropomorficzna małpa wraz z dwójką ludzkich przyjaciół – Romkiem i A’Tomkiem szybko zdobyli serca czytelników swoim humorem, sprytem i niezwykłymi przygodami. Dowcipne dialogi, unikalna kreska i charakterystyczne postacie sprawiły, że kultowa seria stała się ogólnopolskim fenomenem popkulturowym.

Dzięki niezwykłemu poczuciu humoru, Chmielewski potrafił poruszać różnorodne tematy, od polityki po życie codzienne. Jego prace często zawierały subtelne aluzje, które dorosłym czytelnikom pozwalały odnaleźć się w tych kreskówkowych przygodach. Był mistrzem w kreowaniu postaci, które były nie tylko zabawne, ale też pełne głębi i osobowości.

papcio chmiel henryk jerzy chmielewski w swojej pracowni 100 rocznica urodzin tytus romek i atomek

Nie sposób również nie wspomnieć o kunszcie artystycznym Chmielewskiego. Jego styl był rozpoznawalny i charakterystyczny, a jego rysunki emanowały energią i życiem. Kolorowe plansze, dynamiczne pozy postaci i niepowtarzalny styl tworzyły niezapomniane wrażenie.

Papcio Chmiel nie tylko bawił i rozśmieszał, ale miał również wiele do przekazania. Jego prace często poruszały ważne wartości, takie jak przyjaźń, tolerancja, czy dbałość o środowisko naturalne. Był to twórca, który potrafił połączyć rozrywkę z przemyślanymi treściami, co sprawiło, że jego komiksy były cenione zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Warto przypomnieć sobie, jak wiele radości przyniósł Papcio Chmiel. Jego postacie i historie przetrwają próbę czasu, a humor, którym obdarzył nas Henryk Jerzy Chmielewski, będzie nadal inspirować kolejne pokolenia twórców.

plakaty kolekcjonerskie tytus romek i atomek papcio chmiel fine art prints

Z okazji 100. rocznicy urodzin tego wybitnego artysty przygotowaliśmy serię unikatowych, kolekcjonerskich plakatów z bohaterami Tytusa, Romka i A’Tomka. Prace bazują na autentycznych ilustracjach Papcia Chmiela, które pojawiały się pierwszych 25 księgach komiksu. Jest to limitowana i numerowana kolekcja przygotowana we współpracy z wydawnictwem Prószyński i S-ka. To jedyne oficjalne plakaty z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem na rynku.

Sprawdź całą kolekcję tutaj: https://www.fineartprints.pl/tytusromekiatomek/