Dariusz Miliński
artysta, malarz
W dobie powszechnego minimalizmu malowanie obrazów złożonych, przepełnionych detalem może wydać się odważnym posunięciem. Jednak ryzyko tworzenia takiej sztuki jest bliskie 0, jeżeli doda się do niej jeden element – autentyczność.
“BUDUJE W SOBIE GNIAZDA, TRZYMAM SZTAMĘ Z PTAKAMI”
Miłośnicy sielankowych, nieco surrealistycznych prac Milińskiego porównują je do obrazów Boscha i Breugla. To wszystko dzięki wspomnianej autentyczności, którą dostrzegają w charakterystycznym świecie przedstawianych baśni.
Dariusz Miliński pokazuje, jak być artystą kompletnym. Jego malarstwo porusza wyobraźnię i uderza w nostalgiczne struny życia na prowincji, a równocześnie obrazy pracowitego twórcy można podziwiać na arenie międzynarodowej (ponad 300 wystaw zbiorowych). Sam zbija ramy, jest poetą, rzeźbiarzem, występował i tworzył przedstawienia teatralne, prowadzi własny biznes, a zapytany o to, za kogo uważa się w pierwszej kolejności, odpowiada, że… za prostego robotnika.
Swoje barwne życie, w którym już od ponad 50 lat gości sztuka, opisał w książce o przewrotnym tytule „Urodzony na cmentarzu”. Jego prace przeniknęły do świata popkultury za sprawą plakatów nagradzanych filmów polskich (m.in. „Edi” czy „Mój Nikifor”) co sprawia, że talent tego artysty przemówił do szerokiej publiczności.
Co wyróżnia świat wyobraźni przedstawiany na obrazach Dariusza Milińskiego od innych obrazów w podobnym nurcie? Między innymi ożywianie lokalnych legend Śląska i całego barwnego wachlarza baśni, które poprzez bogate zilustrowanie ich, mogą opowiadać się bez końca..
WYSTAWY i WYRÓŻNIENIA:
- Uczestniczył w przeszło 290 wystawach indywidualnych i ponad 300 zbiorowych m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Belgi i USA.
- Brał udział w kilkudziesięciu happeningach artystycznych i przedstawieniach teatralnych.
- Zdobył wiele nagród i wyróżnień.
- Niestrudzony animator kultury. Założyciel grupy artystycznej „Pławna 9”. Twórca Zamku Legend Śląskich, Grodu Rycerskiego, Muzeum Przesiedleńców oraz Arki Noego