Bogusław Lustyk
Witamy w świecie Bogusława Lustyka, gdzie każde dzieło to ekspresyjna podróż przez bogate doświadczenia artysty. Łącząc subtelność odcieni z intensywnością dynamicznych kompozycji, tworzy on unikalny język wizualny. W jego twórczości ruch, muzyka i życiowa dynamika splatają się, oferując niezapomniane i pełne znaczenia obrazy.
Odkryj fascynujący świat, w którym konie, muzyka i taniec, tworzą pełną znaczenia opowieść, nasyconą emocjami i pasją.
PRINTY | O ARTYŚCIE | BIO | WYSTAWY | W MEDIACH | NAGRODY | WYWIAD
INFORMACJE O ARTYŚCIE
Bogusław Lustyk uznawany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów, studiował malarstwo i grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Jego prace charakteryzują się intensywnością kolorów i dynamicznymi kompozycjami, co jest odzwierciedleniem jego fascynacji ruchem i życiową energią. Inspiracje czerpie zarówno z muzyki, jak i z przyrody, co jest widoczne w jego cyklach malarskich poświęconych koniom i dźwiękom.
Lustyk jest laureatem wielu prestiżowych nagród i jest znany z ekspozycji swoich prac na całym świecie. Artysta współpracował również z takimi instytucjami kulturalnymi jak: Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Narodowe Muzeum Tańca w Saratoga Springs, Kentucky Derby Museum, Kentucky Horse Park Museum w USA. Jego prace są nie tylko wyrazem osobistego doświadczenia, ale także głębokiej refleksji nad kondycją ludzką.
BIO
Bogusław Lustyk, urodził się w 1940 roku w Warszawie, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa i grafiki w 1965 roku. Jego twórczość jest różnorodna, obejmuje malarstwo, rzeźbę oraz grafikę użytkową. Lustyk jest znanym artystą na scenie międzynarodowej, z ponad 40 wystawami indywidualnymi w kraju i za granicą, w tym w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Szwecji, Finlandii, Francji i Australii.
Za swoją twórczość artystyczną otrzymał wiele nagród, min. 8 w konkursach organizowanych przez Polski Komitet Olimpijski. Jego prace były eksponowane na Olimpiadach w Barcelonie, Atlancie i Londynie, gdzie w 2012 roku zrealizował projekt pt.: „Malowana Kronika Olimpiady” pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Z kolei zamiłowanie Lustyka do muzyki, znalazło odzwierciedlenie w cyklu obrazów „Malowanie Muzyki”, gdzie z okazji jubileuszu 150 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina prace artysty były eksponowane w Galerii Kordegarda oraz na Międzynarodowym Festiwalu w Międzyzdrojach. Dla Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie zaprojektował artystyczną oprawę promocyjną do 8. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Tadeusza Moniuszki.
W 2014 i 2015 roku, w hołdzie dla Powstania Warszawskiego, stworzył 150 grafik o tematyce powstańczej, które zostały wykorzystane w instalacjach ulicznych na Krakowskim Przedmieściu. Za wkład w rozwój polskiej kultury w 2020 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem Gloria Artis.
WYSTAWY I WYDARZENIA:
2023
Wystawa „Humanoidy Exodus” BWA Zamość
2022
XVI Festiwal ARS SACRA – Humanoid – Budapeszt
2022
Wystawa „EXODUS – stygmaty czasu” Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
2021
Przekrojowa wystawa „Z miłości i wiatru” Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
2021
Wystawa „Humanoidy i Valentyna” Bałtycka Galeria Sztuki w Koszalinie oraz ZPAP w Warszawie
2021
Otwarcie 27. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie
2015
Retrospektywna wystawa w Domu Artysty Plastyka w Warszawie, z okazji 50-lecia pracy twórczej.
2014
Projekty „Dziś idę walczyć, Mamo” i „Powstańcze Szańce” w Warszawie.
2012
Projekt „Malowana Kronika Olimpiady” w Londynie.
1994-2014
Pobyt i działalność artystyczna w Stanach Zjednoczonych, w tym współpraca z Narodowym Muzeum Tańca w Saratoga Springs oraz z Kentucky Derby, gdzie otrzymał tytuł Oficjalnego Artysty Kentucky Derby.
2002
Współpraca z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, w ramach której miały miejsce dwie duże wystawy.
Eksponowanie prac na Olimpiadach w Barcelonie, Atlancie i Londynie.
Projekty w Galerii Kordegarda oraz na Międzynarodowym Festiwalu w Międzyzdrojach, prezentujące cykl obrazów „Malowanie Muzyki”.
Liczne wystawy w Stanach Zjednoczonych ( w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Atlancie, Chicago, Filadelfii), także w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Francji i Australii.
ARTYSTA W MEDIACH:
PAP.PL
Artysta cudem ocalał z rzezi Woli
Czytaj więcej
GAZETA.PL
Wystawa „Rytm życia” w Częstochowie
Czytaj więcej i zobacz wideo
MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
z Archiwum Historii Mówionej
Czytaj więcej
CZAPLINSKI
Portret z historią – wywiad
Czytaj więcej
CZAPLINSKI na YouTube
Lustyk: Painting Music (Malowanie Muzyki) – Two Ways (Dwie Drogi)
Zobacz wideo
NAGRODY I NOMINACJE:
Bogusław Lustyk, laureat wielu prestiżowych nagród, otrzymał wyróżnienia za swój wkład w dziedzinę sztuki, w tym:
2020
Odznaczenie srebrnym medalem Gloria Artis przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2013
Srebrny medal na Biennale Plakatu w Katowicach.
Srebrny Wawrzyn Olimpijski w kategorii Sztuka.
25 nagród za twórczość w dziedzinie plakatu i malarstwa, w tym 8 w konkursach organizowanych przez Polski Komitet Olimpijski.
Nominacja do nagrody Norwida za projekt „Dziś idę walczyć, Mamo” i „Powstańcze Szańce” upamiętniające Powstanie Warszawskie.
WYWIAD
Bogusławie, cieszę się niezmiernie, że możemy dziś porozmawiać. Dziękuję za możliwość przybliżenia Twojej artystycznej wizji naszym czytelnikom. Na początek, zdradź nam proszę, co stanowi główną inspirację dla Twojej twórczości?
Emocje, zawsze emocje. Moją twórczością rządzą emocje, a prace, które tworzę, są reakcją na to, co przeżyłem, zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Wiecie, ja mam już swoje lata. Bardzo wiele przeżyłem, doświadczyłem wojny. Mówi się, że ja pokazuję to czego widzieć nie można, wyrażam siłę i energię, coś co jeszcze jakby się nie ujawniło.
Zauważyłem, że Twoje prace często ukazują ruch i dynamikę. Czy te elementy są również odzwierciedleniem Twoich emocjonalnych doświadczeń?
Oczywiście. Jestem malarzem ruchu. W moich pracach dominuje wręcz zainteresowanie ruchem, dynamiką i wibracją. To można zobaczyć w moich obrazach nie tylko koni w pełnym galopie, scenach tanecznych, ale nawet w interpretacjach muzyki. Jednocześnie równie istotne jest dla mnie skupienie na twarzach, na próbie zrozumienia i odzwierciedlenia psychiki człowieka. Rysując czy malując portrety, zagłębiam się w czyjąś duszę. Lubię swego rodzaju napięcie, misterium, dramat.
Czy w Twoim procesie twórczym istnieją jakieś szczególne rytuały, które pomagają Ci oddać te dynamiczne elementy?
Tak, w kontrze stoję i patrzę, oddalam się, patrzę, stoję, podjadam płatki chrupiące lub uszczknę ździebko suchego pętka i patrzę dalej. Czyli stoję dynamicznie 😉 Moje rytuały są dość proste, choć niezwykle dla mnie ważne więc maluję wyłącznie stojąc, tak, często słuchając muzyki (albo informacji ze świata polityki ;-). To dla mnie nieodłączny element pracy. Rozmawiam też, o zgrozie słuchaczy, na głośnomówiącym i maluję. Można to usłyszeć…..
Po usłyszeniu o Twoim unikalnym podejściu do pracy, jestem ciekaw, czy jest jakaś konkretna praca, która ucieleśnia te metody i jest dla Ciebie szczególnie ważna?
W sumie, nieskromnie rzecz ujmując, lubię prawie wszystko, co maluję, ale właśnie seria „Malowanie Muzyki” jest dla mnie szczególnie ważna. To prace, które pobudzają wyobraźnię i dają poczucie twórczej swobody. Tutaj gdy patrzysz na obraz to umysł rozszerza swe horyzonty i daje się wciągnąć w grę nieskończonych możliwości, w dźwięk, który nagle widzisz, a za chwilę czujesz.
Biorąc pod uwagę, że Twoja seria „Malowanie Muzyki” jest dla Ciebie wyjątkowo ważna i inspirująca, jakie wyzwania pojawiają się podczas pracy nad takimi projektami i jak sobie z nimi radzisz?
Każdy obraz to nowe wyzwanie, swoista tajemnica. Często zmagam się z nimi, nawet po kilka lat, próbując odkryć coś nowego. Są prace nieukończone, które maluję dekadami. Powtarzam, że nie maluję obrazu, którego wiem jak namalować. Każde dzieło jest czy będzie swoistym wyzwaniem kolorystycznym, technicznym, inną drogą ekspresji. Zawsze rozpoczynam od niekonkretnej wizji, wielokrotnie ją przekształcając i prowadząc w kierunku realności i skończoności 😉
Wspomniałeś, że emocje są kluczowymi motywatorami Twojej twórczości. Czy są jacyś artyści, których podejście do sztuki szczególnie Cię inspiruje?
hmmm, Pablo Picasso…., który na pytanie, jaka jest jego metoda poszukiwań twórczych, odparł: „Ja nie szukam, Ja znajduję”. To podejście zawsze mnie inspiruje.
W kontekście emocji, które są tak ważne w Twojej twórczości, jakie miejsce zajmuje dla Ciebie odbiór Twoich dzieł przez widzów?
Oczywiście doceniam zainteresowanie moją sztuką, ale interakcja nie jest dla mnie priorytetem, choć nie ukrywam, cenię ten diabelski błysk w oku, gdy ktoś się zapala jak patrzy. Ale ja to gaduła jestem, monolog uprawiam doszczętnie, a przecież malować iść trzeba, prawda?
Mówiąc o emocjach i indywidualnym odbiorze Twoich prac, ciekawi mnie, jakie narzędzia lub techniki uważasz za niezbędne, aby wyrazić tę unikalną energię w Twoim malarstwie?
Wszystko może mi służyć jako narzędzie. Różne przybory, jak nawet pipeta, patyk. Nie ograniczam się. Mam ulubione farby, jeszcze z „czasów Ameryki”. Ostatnie tubki (musze sprawdzić, co tam jeszcze jest 😉 Mam ten różowy, ten specyficzny odcień, widzieliście? Mam wszystko, jestem zbieraczem, wszystkim mogę malować.
Jakie rady miałbyś dla młodych artystów, którzy dopiero zaczynają swoją karierę artystyczną?
Moja rada: Nie słuchać rad innych! Każdy i każdy artysta powinien iść swoją drogą. Oddać się pasji i fascynacji. Tworzyć, pracować, doświadczać, dbać o bogactwo bodźców.
Bardzo dziękuję za tę rozmowę, Bogusławie. Twoje historie i refleksje są cenne dla każdego, kto docenia sztukę i poszukuje w niej głębszych emocji i znaczeń. Mam nadzieję, że nasi odbiorcy znajdą w Twoich pracach inspirację do odkrywania świata pełnego barw, ruchu i życia.
Z Bogusławem Lustykiem rozmawiał Marcin Homan z FineArtPrinst